Tájékoztató a komplex vizsgáról és vizsgatárgyairól

TÁJÉKOZTATÓ A KOMPLEX VIZSGÁRÓL

 

A Nemzeti Felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 53. § (1) bekezdése alapján "A doktori képzés során, a negyedik félév végén, a képzés képzési és kutatási szakaszának lezárásaként és a kutatási és disszertációs szakasz megkezdésének feltételeként komplex vizsgát kell teljesíteni, amely méri, értékeli a tanulmányi, kutatási előmenetelt."

A komplex vizsgára a jelentkezési lap kitöltésével és leadásával kell jelentkezni a Hadtudományi Doktori Iskolában.

A komplex vizsgára történő felkészülést a Kutatási műhelyszeminárium című kurzus segíti, amelyet a téma illetékes kutatási területvezető irányítja.

A témavezető a komplex vizsgára bocsátás feltételeként előzetesen írásban értékeli a vizsgázót.

Komplex vizsgára az jelentkezhet, aki

  • az előírt 120 kreditpontot teljesítette (50 tanulmányi és 70 tudományos kredit),
  • rendelkezik 10 publikációs ponttal (4 tudományos cikk, amely a saját kutatási témához kapcsolódódik).

A komplex vizsgabizottságot a doktori iskola vezetőjének előterjesztése alapján a Tudományági Doktori Tanács hagyja jóvá. 

Mit mér a komplex vizsga?

A komplex vizsga a képzési és kutatási szakaszban megszerzett elméleti ismeretek összefoglaló számonkérését, valamint a kutatási és disszertációs szakaszra való felkészültség felmérését célozza meg.

 

Miből áll a vizsga?

A komplex vizsga elméleti és disszertációs részből áll. Az elméleti részben 2 tárgyból kell számot adni a meghatározott témakörök ismereteiből. Az egyik tantárgy a kutatási terület jellegzetes tantárgya, a másik pedig témaspecifikus, a kutatáshoz kapcsolódó.

A disszertációs részben a doktorandusznak 10 perc időtartamban kell bemutatni a kutatás során eddig kapott eredményeit, szakirodalmi ismereteit. A prezentációban tájékoztatást kell adni a kutatás további ütemezéséről, ismertetni kell a doktori képzés második szakaszára vonatkozó kutatási tervet, célkitűzéseket.

A komplex vizsga előtt írásbeli beszámolót kell benyújtani 1 ív terjedelemben, ami gyakorlatilag a szóbeli prezentáció kibővített változata. Formai követelmények: min. 1 ív terjedelmű, 12-es betűnagyság, 1,5-ös sorköz, Times Newroman.

Az írásbeli beszámoló legyen alkalmas arra, hogy annak alapján a komplex vizsga keretében érdemi vitát lehessen lefolytatni a készülő disszertáció szakmai és módszertani kérdéseiről.

A vizsga értékelése

A bizottság mindkét részt külön-külön értékeli. Az értékelés, osztályozás 1-5-ig skálán történik, s a bizottság mind a három tagja értékel. A vizsga akkor eredményes, amennyiben a bizottság tagjainak többsége mindkét vizsgarészt sikeresnek ítéli meg, azaz a vizsgázó részenként és összesen is megkapta a megszerezhető pontok legalább 60%-át. A sikertelen vizsgát ugyanabban a vizsgaidőszakban egyszer meg lehet ismételni.

A sikeres komplex vizsga teljesítése után kezdődhet meg a kutatási és disszertációs szakasz. A komplex vizsgától számított 3 éven belül kell legkésőbb megkezdeni a fokozatszerzési eljárást, vagyis a kész dolgozatot elkészíteni.

 

A Kutatási és disszertációs szakasz

Ebben a szakaszban a folyamatos kutatás és a disszertáció elkészítésében történő haladás a cél, ezért minden félévben a doktorandusznak be kell számolnia a „Disszertációs kutatómunka” című modul keretében a kutatásáról, amelyért félévenként 5 kredit adható.

Ez a szakasz is négy félévből áll, és 120 kredit megszerzése szükséges az alábbi megosztásban:

- 20 kredit a komplex vizsga;

- 70 kredit tudományos kutatómunka (minimum);

- 20 kredit disszertációs kutatómunka;

- 10 kredit oktatás (nem kötelező, a 8 félév során max. 10 kredit értékben adható, azonban nem kötelező, ha a doktorandusz nem vállal oktatást, tanulmányi vagy tudományos tevékenységgel pótolnia kell);

 

A doktori képzés követelményei, a teljes idejű, nappali (ösztöndíjas) és részidejű (levelező) hallgatók részére azonosak, az egyéni képzésben lévők saját kutatási tervük szerint szabadon teljesítik a 240 kreditet, de a képzési és kutatási szakasz végére a tanulmányi krediteket teljesíteniük kell. A tanórákon való részvétel számukra nem kötelező!

Az egyéni felkészülő a sikeres komplex vizsga teljesítésével kerül hallgatói jogviszonyba.